Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Voltak olyan fekvőbeteg-ellátó intézmények, amelyek a nem ösztönző átlagfinanszírozás miatt elkényelmesedtek. Ezért az egészségügyi kormányzat lépett ezen a téren is - jelezte a Portfolio-nak adott interjújában Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki arról is beszélt, hogy jelenleg is zajlik a minimumfeltételek áthangolása, melyen keresztül az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. De ezúttal is leszögezte, hogy nem zárnak be kórházakat. A beszélgetés során az államtitkár részletesen szólt a magánszolgáltatókról is. Szerinte ha helyre áll az állami ellátórendszer finanszírozása, akkor nem látja értelmét bevonni a privát cégeket a fekvőbetegellátásba. A fő cél még mindig az állami és a magánellátás egyértelmű szétválasztása - szögezte le az interjúban. Takács Péter tisztázta azt is, hogy a gyakorlatban mit kell majd érteni hiánypótló szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató fogalom alatt. Azt is jelezte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget. Nekik azt üzeni az államtitkár: ők ne számítsanak semmi jóra. A magánszolgáltatóknál dolgozó orvosok esetében is új, szigorúbb előírásokat szeretne Takács Péter: aki nem szállít le bizonyos esetszámot az állami intézményben, az nem kap másodállás-engedélyt. Részben új világ köszönthet be a közfinanszírozott kórházak vezetői számára is: januártól érkezhet a havi 12,5 milliárd forintos többletforrás, cserébe az államtitkárság egy tolerálható adósságszintet határoz meg, és ha ezt a menedzsment túllépi, akkor annak lesznek következménye a vezetőség fizetésében.

Súlyos mondatok érkeztek a magyar hálapénzről - Friss tanulmányt publikált a minisztérium

Súlyos mondatok érkeztek a magyar hálapénzről - Friss tanulmányt publikált a minisztérium

A hálapénz kivezetés hatásának értékelése címmel jelent meg a Belügyminisztérium dokumentumtárában az a 135 oldalas független hatástanulmány, amit az RRF reformtervek keretében kellett elkészítenie a kormányzatnak és a PwC végezte el ezt a munkát. A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy a reformcsomag elérte a kívánt célt, az egészségügyben dolgozók ugyanis arról számoltak be, hogy a betegek felajánlási gyakorlata sokkal ritkább, de a megkérdezett páciensek több mint fele is úgy gondolja, hogy a hálapénz jelenléte az állami egészségügyben visszaszorult. Azt ugyanakkor elismerik, hogy a hálapénz nélküli rendszer az orvosok esetében motivációcsökkenéssel jár. A szigorított rendszerben a hálapénz-felajánlások száma tehát ritkult, aminek az egyik oka az elemzés szerint, hogy a lakosság anyagi lehetőségei is egyre szűkösebbek.

Lesújtó kutatás érkezett a magyar nőkről, életekbe kerül ez a rossz szokás

Lesújtó kutatás érkezett a magyar nőkről, életekbe kerül ez a rossz szokás

Egy friss, reprezentatív kutatás a magyar nők emlőszűréssel kapcsolatos szokásait, szűrési hajlandóságát és ismereteit vizsgálta. A kutatás lesújtó eredményeket mutat: a 35 évesnél idősebb magyar nők 44 százaléka még sosem járt emlőszűrésen, a fiatalabb nők körében ez az arány 80 százalék.

Képeken az év magánegészségügyi konferenciája

Képeken az év magánegészségügyi konferenciája

Nyolcadik alkalommal rendezte meg a Portfolio a magánegészségügyi szektor találkozási pontjává vált Private Health Forumot, ahol a legégetőbb és legfontosabb kérdések kerültek terítékre az ágazatot érintően. Üvegplafonba ütköző fogyasztói kereslet, elégtelen állami költekezés, nyugat-európaival összemérhető versenyképes szakember-bérezés, állami- és magánegészségügy együttélése, verseny, szektorsemlegesség, változó állami szabályozás, vállalati egészségügy, multiklinikák és single speciality, robotsebészet és mesterséges intelligencia - csak néhány téma azok közül, amelyekről részletesen beszéltek meghívott előadóink, akiknek ezúton is köszönjük a részvételüket. Galériánkban bemutatjuk az eseményt, és megpróbáljuk átadni annak hangulatát.

Kiderült: hatalmas szabadságot kapnak a magyar betegek

Kiderült: hatalmas szabadságot kapnak a magyar betegek

A pandémia után újra felívelőben van az orvos-beteg találkozások száma. Erről a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára beszélt a közmédiának szerdán Balatonfüreden, egy szakmai konferencián.

Jöhet a

Jöhet a "Google-értékelés" a magyar egészségügyben

Az ingyenesen elérhető EgészségAblak mobilalkalmazás egyre nagyobb teret hódít a hazai egészségügyi rendszerben. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint jelenleg 95 rendelőintézetben - köztük 15 fővárosi intézményben - lehet időpontot foglalni az applikáción keresztül. Ez a szám fokozatosan emelkedik, bár a növekedés üteme egyelőre mérsékeltnek mondható.

Szenvedve fejlődtek a hazai magánklinikák - Mire elég a 100 eurós vizitdíj Magyarországon?

Szenvedve fejlődtek a hazai magánklinikák - Mire elég a 100 eurós vizitdíj Magyarországon?

Több oldalról is prés alatt vannak a Magyarországon működő legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók. Miközben tevékenységükből fakadóan egyedi kockázatot futnak (egészségről, gyógyításról és végső soron emberéletekről beszélünk), a szektor nyereségessége a legutolsó adatok alapján inkább romlik. Ez pedig alapvetően abból fakad, hogy nemcsak a betegekért folyik egyre élesebb verseny, de a - magánklinikák kapacitását valójában meghatározó - szakemberekért is ádáz harcot vívnak a szereplők. A kilátások is nagyon érdekesek: a betegek beáramlása tovább növekedhet, ami kedvező trend az árbevétel szempontjából, viszont a rendelkezésre álló humánerőforrás tekintetében nem várható javulás, ami azt is jelenti, hogy a szűkös HR-kínálat miatt, valamint az orvosok kimagasló alkupozíciója végett (és mivel számtalan lehetőség közül választhatnak, állami és magán szektor) a következő években is nyomás alatt maradhatnak a marzsok. Pozitív fordulat akkor jöhetne, ha a szolgáltatók a megemelkedő költségek egyre nagyobb részét tudnák továbbhárítani a betegekre, akik már most is jellemzően a 40 ezer forintos vizitdíjakkal találkoznak. És akkor még az állam szabályozó erejét meg sem említettük.

Kórházi klímahelyzet: a rendszerbe kódolva van a finanszírozási feszültség

Kórházi klímahelyzet: a rendszerbe kódolva van a finanszírozási feszültség

Az éghajlat alakulása, a felmelegedés óriási hatással van az egészségügyre, Magyarországon is. A megfelelő klimatizálás, illetve a meghibásodott készülékek javítása, cseréje elengedhetetlen, hiszen kritikus infrastruktúráról beszélünk - fejtette ki lapunknak az elmúlt hetekben érkező, kórházi klímák meghibásodásáról szóló hírek kapcsán Velkey György János. A Magyar Kórházszövetség elnöke arra is rámutatott: a jelenlegi helyzetben nincs varázsütésszerű megoldás, a drága gépek amortizációja nincs betervezve a költségvetésbe és soha nem is volt. A rendszerbe ezért kódolva van a finanszírozási feszültség. Közben a jelentős adósságállomány is nehezíti a kórházi menedzsment dolgát.

Ezermilliárdok hiányoznak a magyar egészségügyből

Ezermilliárdok hiányoznak a magyar egészségügyből

Az orvosok számában relatív hiány van, viszont az egészségügyi szakdologzókból abszolút hiány tapasztalható - jelentette ki a 444-nek adott interjújában Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára, aki az aktuális kórházi állapotokról, klímaberendezések állapotáról és általánosabb helyzetképről is beszélt.

Hőség miatt álltak le műtétek több fővárosi állami kórházban

Hőség miatt álltak le műtétek több fővárosi állami kórházban

Két szolgáltató, a Szent János kórház, valamint az Uzsoki utcai kórház látja el alapesetben a fővárosi baleseti sérülések negyven százalékát, most azonban leálltak a műtőik a klímaberendezések meghibásodása miatt - írja a Népszava.

Megüzente a kormány: jobb lesz a magyar költségvetés, de marad a fegyelmezett gazdálkodás

Megüzente a kormány: jobb lesz a magyar költségvetés, de marad a fegyelmezett gazdálkodás

2024-től jobb lesz a gazdaságkörnyezet és így a gazdaságpolitikának lehetnek lehetőségei, azonban nem csak a hiányt javító folyamatok jöhetnek a következő években, hanem a másik oldalon vannak hiányt növelő tényezők is - jelezte az egészségügyi szakemberek, kórházigazgatók előtt Banai Péter, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára az IME Egészségpolitika és egészségügyi rendszerek konferencia nyitó előadásában.

Támadnak az oltásellenesek Magyarországon - Máris itt az első válasz a veszélyre!

Támadnak az oltásellenesek Magyarországon - Máris itt az első válasz a veszélyre!

Az oltásellenesség hazai helyzetéről készül felmérés a gyermek háziorvosi praxisokban, miután egyre több gyermekorvost jelentenek fel szülők amiatt, mert nem adnak mentesítést a kötelező védőoltások alól. Erről Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) új elnöke beszélt a Portfólio-nak egy háttérbeszélgetés után, amelyen többek között kiderült, hogy folyamatosan nő az országban a betöltetlen gyermek háziorvosi praxisok száma, ami jelenleg 150, valamint, hogy továbbra is magas, 62 év a szakmában dolgozó doktorok átlagéletkora. Szó volt az iskolai igazolásokról, az új ügyeleti rendszerről, valamint arról is, hogy a gyermek háziorvosok miként próbálnak meg harcolni az egyre nagyobb mértékű gyermekkori elhízással.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.